а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шлогира

(се) шлогираат; шлогирал; шлогиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. (се шлогира) Силно се исплаши или изненади.
Германски: Schlaganfall erleiden Албански: bie pikë
2. (се шлогира) Претрпи мозочен удар.
Англиски: suffer stroke Албански: goditje truni
Употреба: Медицина
3. (се шлогира) се парализира
Англиски: paralyze Албански: paralizoj
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК