а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шмек

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23195
вкус, арома
Англиски: taste Германски: Geschmack
Употреба: Гастрономија , Разговорно
Примери:
А, велат, дека ни подметнуваат коњско и магарешко, што дава посебен шмек и убаво горчлив вкус.
Ние на овие згоди и незгоди им дадовме тетовски шмек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК