а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шмизла

мн. шмизли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8236
Дрдорка, озборувачка, помодарка, разгалена девојка со специфичен животен стил којашто кокетира и што ги следи актуелните модни збиднувања.
Англиски: blabber
Употреба: Нестандарден збор , Разговорно
Примери:
скопски шмизли