а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шмиргла

шмирглата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35824
Вид тврд материјал столчен во прав и пресуван во посебни форми; служи за чистење и гладење на метали, стакло и сл.
Англиски: sandpaper Германски: Schmirgel
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК