а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шпорет

мн. шпорети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4991
Апарат кој служи за готвење или греење, може да работи на електрична енергија, дрва и сл.
Англиски: stove Германски: Sparherd
Примери:
шпорет на дрва
Изведенки
шпоретче ср.
мн. шпоретчиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи