а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шприцне

шприцнат; шприцни, шприцнете; шприцнав, шприцнаа; шприцнал; шприцнат; (ќе) шприцнев, (ќе) шприцнеа; (ќе) шприцнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54228
1. Прсне, распрсне мирис, спреј и сл.
Англиски: spray Германски: spritzen
Примери:
Шприцнав освежувач во собата.
2. Пивне малку.
Англиски: drink Германски: spritzen
Употреба: Жаргонски збор
Примери:
Шприцнаа по неколку чаши ракија.