а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штави

штават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22812
1. Обработи кожа со штава.
Англиски: tan Албански: regj lëkurë
2. избие, истепа, изудира
Англиски: beat up Албански: rrah, godas
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ако те фатам, убаво ќе те штавам.
Изведенки
штавење ср.
Пример: Штавење кожа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК