а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штекол

Вид збор: Именка, машки род
Ластегарка, мотка, стап на чиј крај е заврзан зол пес за да не може да го касне оној што го води.
Употреба: Дијалектен збор