а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штелува

штелуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Доведува машина или технички агрегат во оптимална состојба на функционирање.
Англиски: adjust Германски: einstellen
Употреба: Разговорно , Технологија
Примери:
Ги штелува вентилите.
Притоа, општината ќе може да го штелува палењето и гаснењето на светилките.
2. (се штелува) Самото се регулира.
Англиски: adjust Германски: einstellen
Употреба: Разговорно
Примери:
Програмот сам се штелува.
Изведенки
штелување ср.
глаг. им.