а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штирка

мн. штирки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37377
1. јалово животно
Албански: kafshë shterpe
Употреба: Зоологија
2. жена неротка
Албански: grua shterpe, beronjë
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи