а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штирка

(се) штиркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. (се) штипе
Англиски: pinch Албански: pickoj
Употреба: Деминутив
2. колосува
Англиски: starch Албански: kollaris
Примери:
Штирка кошула, чаршаф и сл.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи