а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штитеник

мн. штитеници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32542
1. Оној што се наоѓа под нечија заштита.
Англиски: protégé Албански: person nën kujdesje
2. Оној што се наоѓа под нечие старателство.
Англиски: protégé Албански: person nën kujdesje
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи