а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штитеничка

мн. штитенички
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26638
Жена, девојка, девојче штитеник.
Англиски: protégée
FlexiMac
 менување на македонски глаголи