а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штитник

мн. штитници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30481
Платнени, пластични (или од некој друг материјал) заштитни маски за колената, за потколениците и за лактите што се користат при управување со велосипед, ролери, ролшуи, играње фудбал и сл.
Англиски: shinguard, kneepad
Примери:
Кога се користат ролери кај многу мали деца, задолжително треба да има штитници на колената и на лактите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи