а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штитоносен

штитоносна
Вид збор: Придавка
Што носи штит, или нешто слично на штит.
Употреба: Зоологија
Примери:
(зоол.) Штитоносна вошка - Coccus.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи