а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штифна

мн. штифни
Вид збор: Именка, женски род
Краток, дебел, метален дел во вид на игла; метален клин.
Англиски: pin Германски: Stift
Употреба: Нестандарден збор , Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи