а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штихворт

мн. штихворт
Вид збор: Именка, машки род
Збор што асоцира на поширока тема или го подбуцнува актерот на бината да почне со говор.
Англиски: cue Германски: Stichwort
Употреба: Книжевен збор , Нестандарден збор
Примери:
Му даде штихворт да збори за криминалот.
Изведенки
штих м.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи