а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штица

мн. штици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1927
Рамно парче дрво за како алатка или материјал за понатамошна употреба.
Англиски: board
Употреба: Разговорно
Примери:
Сувите дрва, штиците и черчевињата се запалија и веќе пламенот изби и до самиот врв; потоа се распламте до небо.
штица за месење
долга штица
Изрази
На гнила штица не гази.
Како штица е - многу слаб е.
(разг.) Со три штици е.