а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

што

Види и: што (зам.)
Вид збор: Извик
Ранг: 10199
За израз на зачудување, изненадување, јад, негодување и сл.
Англиски: what
Примери:
Што! Јас будала! Надвор!
Што, и ти си таков!
И што!
Па што! Што дека...
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК