а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шуплина

мн. шуплини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13787
1. Празен простор во нешто.
Англиски: gap Албански: shprastirë
2. Празен простор во телото.
Англиски: cavity Албански: zgavër
Употреба: Медицина
Примери:
Усна шуплина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК