а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шупне

шупнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Свирне во шупелка.
Примери:
(нар. поез.) Да шупниме сите еднаш, одеднаш, одеднаш.
2. удири, чукне
Англиски: knock Албански: mëshoj, trokas
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК