а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шурка

мн. шурки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21818
1. млаз, блик
Англиски: jet
Примери:
шурки студена вода
Светкави шурки оган ја нарушуваа темнината.
2. шопур, шопурка
Изведенки
шуркичка ж.
мн. шуркички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК