а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шурка

шуркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9566
1. бара, претура, преметка
Англиски: search Албански: kërkoj
Примери:
Бараше, шуркаше, но ништо не најде.
2. блика, извира, произлегува
Англиски: rush Албански: shpërthen, gufon
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК