а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шурти

шуртат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 50063
блика
Англиски: gush
Примери:
Од сите страни на чешмата шуртеше бистра вода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК