а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шурува

шуруваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се дружи со некого.
Англиски: join
Употреба: Пејоратив
Изведенки
шурување ср.
мн. шурувања
глаг. им.
Пример: индискретни шурувања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК