а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шустер

мн. шустери
Вид збор: Именка, машки род
кондураџија, чевлар
Англиски: shoemaker Германски: Schuster
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
шустерски прид.
шустерскиот
кондураџиски
Пример: шустерска ефикасност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК