а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шутрачка

мн. шутрачки
Вид збор: Именка, женски род
1. За женско рогато животно.
Албански: lopë pa brina
Употреба: Зоологија
Примери:
Чекај да те наденам јас тебе, шутрачка!
2. За жена шутрак.
Англиски: fool Албански: grua e pagdhendur
Употреба: Преносно значење