а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шут

мн. шутови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11834
1. дворски смешник
Англиски: fool Албански: shut
Употреба: Историја
2. Удар со нога на топка.
Англиски: kick, shoot Албански: goditje
Употреба: Спорт
Примери:
Ситен (јак), слаб, добар шут.
3. Урнатини, материјалот од разурната зграда.
Англиски: debris Германски: Schutt Албански: rrënoj
Употреба: Архитектура и градба