а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шљам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37697
гнасотија, отпад
Англиски: dirt Германски: Schlamm
Употреба: Разговорно
Примери:
човечки шљам
Тој вели дека се работи за неетички шљам и дека нема намера да објаснува каква била неговата улога.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК