ѓаволест

ѓаволестиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 24179
немирен, палав
Англиски: devilish
Примери:
Ѓаволеста девојка.
Ѓаволести црни очи.
Изведенки
ѓаволесто прил.
Пример: Потем се поднасмевна ѓаволесто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК