ѓаволштина

мн. ѓаволштини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19926
1. Ѓаволеста, шеговита постапка.
Англиски: devilry Албански: djallëzi, dreqni
Примери:
Нејзините ѓаволштини беа непресушливи.
За што друго можеше да му треба тоа дрво ако не за некаква ѓаволштина.
2. итрина, лукавост
Англиски: slyness Албански: dinakri
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК