ѓаконство

(едн.) ѓаконството
Вид збор: Именка, среден род
Ѓаконска должност, служба.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски, г. Петар, заедно со свештенството, ѓаконството и верниот народ од Битола, по Божествената Литургија чествувањето на празникот го продолжија со торжествена литија со моштите на св. Агатангел Битолски по улиците во централното градско подрачје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК