ѓаче

мн. ѓачиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 30469
Дете што му помага на свештеникот за време на големите празници при богослужбата.
Употреба: Црковен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК