ѓеврекчија

мн. ѓеврекчии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43067
продавач на ѓевреци
Турски: gevrekçi
Употреба: Разговорно
Примери:
Ѓеврекчијата ја турка количката полна со вкусни ѓевреци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК