ѓомлезец

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вид ориентално јадење; кори од пченкарно или пченично брашно потпечени под сач.
Турски: gözleme Албански: brumë me miell misri
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК