ѓон

мн. ѓонови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8846
1. Штавена цврста говедска или коњска кожа.
Англиски: leather Турски: gön Албански: lëkurë
2. Долен дел од чевелот обично изработен од кожа, гума и сл.
Англиски: sole Албански: shuall
Примери:
Ѓонот се излижа и се скина.
3. Утка, птица слична на бувот, но помала.
Англиски: owl Албански: buf
Употреба: Дијалектен збор , Зоологија
Изрази
Наместо образ има ѓон - безобразен, без срам, нечесен.
Изведенки
ѓонче ср.
мн. ѓончиња
дем.