ѓуле

мн. ѓулиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13542
1. Граната, топовско зрно.
Англиски: cannonball Турски: gülle Албански: gjyle
Употреба: Архаизам , Воен термин
Примери:
Само топовско ѓуле може да ја отвори оваа врата.
2. Кугла, топка, обично железна, за спортски натпревар.
Англиски: shot Турски: gülle Албански: sferë, rruzull
Употреба: Спорт