ѕвекне

ѕвекнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пушти јак краткотраен, метален звук.
Англиски: resound Албански: kumbon, tingëllon
Примери:
Ѕвекна старото резе од портата.
Ѕвекнаа чаши во рацете на младите.
Ѕвекнаа метални пари на подот.
2. Удри силно предизвикувајќи звук, ѕвек.
Англиски: resound Албански: kumbon, tingëllon
Примери:
Човекот го ѕвекна детето по глава.
Коњот го ѕвекна девојчето со копитата.
Тој налутено ѕвекна со приборот за јадење.
Изведенки
1. ѕвекнува несв.
ѕвекнуваат
2. ѕвекнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи