ѕидар

мн. ѕидари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5019
Тој што ѕида ѕид, куќа; занаетчија што се занимава со ѕидање, со градење куќа, згради и др.
Англиски: bricklayer
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
На сите катови се наоѓаа молери и ѕидари.
Тој беше печалбар, ѕидар по занает.
Изведенки
ѕидарски прид.
ѕидарскиот