ѕирне

ѕирнат; ѕирни, ѕирнете; ѕирнав, ѕирнаа; ѕирнал; ѕирнат; ѕирнев, ѕирнеа; ѕирнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4627
1. Погледне низ мал отвор.
Англиски: peep Албански: përgjoj, shikoj
Примери:
Тој ѕирна низ малиот процеп на ѕидот.
2. Види, посети краткотрајно; провери, проконтролира.
Англиски: check Албански: viziton shkurt, çek
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го ѕирна другарот во болницата.
Утре ќе те ѕирнат внуците.
Го ѕирна детето, тоа спиеше.
Изведенки
1. ѕирнува несв.
ѕирнуваат
2. ѕирнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК