а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јава

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19912
Стварност, реалност, будност; состојба спротивна на сон.
Англиски: reality
Примери:
Соништата ќе станат јава.
Меѓу сонот и јавата.