а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јадачка

мн. јадачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34820
1. храна, јадење
Англиски: food Албански: haje, ushqim
Употреба: Гастрономија , Разговорно
2. јадење
Англиски: eating Албански: haje, ushqim
Употреба: Гастрономија , Разговорно
3. јад
Англиски: pain Албански: brengë
Употреба: Разговорно
4. Зајадлива жена, жена што предизвикува јадови.
Англиски: envy Албански: zili
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК