а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јадец

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45084
1. Чепореста коска кај птиците, под гушата, настаната од двете сраснати клучни коски.
Албански: asht te shpezët, jadec
Примери:
Тој секогаш го бараше јадецот од печената кокошка.
2. Вид игра при која се крши јадецот.
Англиски: bet Албански: lloj loje jadec
3. празно, шупливо, безвредно
Англиски: empty Албански: zbrazët, bosh
Употреба: Преносно значење