а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јадоса

јадосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20716
1. Создаде некому јад, исполни некого со јад
Англиски: anger Албански: mjeroj
Примери:
Таа го јадоса со своето заминување.
Нејзините зборови го јадосаа.
2. (се јадоса) Се исполни со јад.
Англиски: anger Албански: mjeroj
Примери:
Тој се јадоса од неправдата.
Изведенки
1. јадосува несв.
(се) јадосуваат
2. јадосување ср.
глаг. им.