а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јад

мн. јадови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2946
1. Грижа, мака, душевна тежина.
Англиски: sorrow Албански: breng, dert
Примери:
Ја при тиснале маки и јадови.
Душа јагленосана од јад.
2. гнев, бес, лутина
Англиски: anger Албански: zemërim, hidhërim
Примери:
Шикна бесот и јадот во него.
3. отров, горчина
Англиски: bitterness Албански: idhtësi, helm
Употреба: Архаизам , Преносно значење
Примери:
Од нејзините зборови извираше јад и пелин.
Скорива јадови - јадосува некого.