а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јази

(се) јазат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13036
1. Се качува на високи дрвја, на стрмни места, помагајќи си и со рацете и со нозете.
Англиски: creep Албански: ngjitem, kacavirrem
Примери:
Се јазеше по гранките со голема леснотија.
2. За растение - се качува по нешто ползејќи или свивајќи се околу него.
Англиски: crawl Албански: kacavirret, ngjethet
Изведенки
јазење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК