а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јако

Вид збор: Прилог
Ранг: 8091
силно, енергично
Англиски: strong
Примери:
Јако му ја стегна раката.
Изрази
Јака ти душа - израз што се упатува некому кога му претстои некоја тешкотија.