а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јанија

мн. јании
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18974
Вид чорбесто јадење со месо и зеленчук.
Англиски: stew Турски: yahni Албански: jani
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК