а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јогурт

мн. јогурти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10237
Вид течен млечен производ, добиен со поткиселување на млекото со помош на определен фермент.
Англиски: yogurt Турски: yoğurt Албански: kos, jogurt
Употреба: Гастрономија
Примери:
Појадуваше бурек со јогурт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК