а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

љубува

(се) љубуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 23373
Се восхитува, гледа нешто со уживање.
Англиски: indulge
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Се љубуваа на убавината на природата.
Изведенки
љубување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК